Ahmet İpek Sucukları
Sucuk Nasıl Yapılır?

Sucuk Nasıl Yapılır?

Sucuk, geleneksel Türk Mutfağı’nda önemli bir yere sahiptir. Çok eski zamanlardan beri sofralardan eksik edilmeyen ve çeşitli tarifleri süsleyen sucuk, tost, yumurta, börek ve birçok sulu yemeğin en değerli eşlikçilerindendir. Bununla birlikte, aynı zamanda sucuğun üretilmesi konusu oldukça titizlikle takip edilmesi gereken bir süreçtir. Sucuk, doğru yöntemler ve hijyenik koşullarla üretilirse gerçek lezzetini ortaya çıkarır. Aksi takdirde, sucuğun kalitesi ve lezzet zevki bir hayli düşer. Peki, Ahmet İpek, değer verdiği bu üretim sürecinde neler yapıyor, Ahmet İpek Sucukları nasıl kendine has lezzetini yaratıyor? Yazının devamında bunları öğrenebilirsiniz.

Sucuk yapımında öncelikle kullanılacak olan et ile ilgili tercih ve işlemler devreye girer. Yeni kesilmiş bir hayvanın etinin kullanılması, lezzeti olumsuz yönde etkileyen faktörlerden olacaktır. Bu yüzden, etlerin biraz dinlenmesine ve olgunlaşmasına izin verilmelidir. Bu bekleme sürecinde ayrıca, etin asidik değerleri de düşecektir. Bu da etin lezzetini olumlu yönde etkileyen faktörlerden biridir. Ahmet İpek, ürünlerinde kullanılacak olan etleri özel dolaplarda saklar. Etler dinlendikten ve olgunlaştıktan sonra, sıra sucuk üretiminde tercih edilecek etlerin ve bölgelerin ayıklanması gerekir. Standart bir sucuk üretiminde, farklı hayvanların farklı bölgelerinden elde edilen etler bir araya getirilebilir. Ancak bu durum, lezzetin azalmasına etki edebilecek bir yöntemdir. Bu yüzden, Ahmet İpek, lezzetli bir sucuk üretimi gerçekleştirmek için hayvanın kemiklerine yakın bölgelerden etler tercih eder ve bu etleri özel kıyma makinelerinde çeker. Ahmet İpek sucukları, uzman kasaplar ve görevliler eşliğinde hazırlanır. Ayrıca, Ahmet İpek, ürünlerinde veteriner ve uzman görevliler gözetiminde kesilmiş hayvanları tercih eder.


Et tercih süreci ve etin olgunlaşmasını bekledikten sonra, sıra sucuğun harcını hazırlamaya gelir. Bu aşamada, daha öncesinden çekilen etlerle çeşitli baharatların harmanlamasından meydana gelir. Baharatlar kıymayla yoğrulup karıştırıldıktan sonra yaklaşık on iki saat kadar bekletilir. Bu sürecin uzun olmasının sebebi, baharatların etle iyice harmanlanmasını sağlamaktır. Böylelikle baharatların lezzetleri etlere nüfus eder ve tat yoğunluğu artar. Baharatların harmanlanma aşamasından sonra, sarımsaklar da bu karışıma eklenir ve yaklaşık yarım saat boyunca elde edilen bu harç yoğrulur. Bütün malzemeler iyice birbirine karıştıktan sonra, ette herhangi bir topaklanma olup olmadığı kontrol edilir. Eğer topaklanma yoksa, etin yüzeyinde bir pürüzsüzlük hakimse, aşama başarılı bir şekilde tamamlanmış demektir. Artık, elde edilen harcı saklamak için uygun zaman gelmiştir. Harcın üzerine temiz bir örtü veya bez serilir. Harç, bir gün boyunca özel buzdolaplarında bekletilir. Bunu yapmaktaki sebep, sucuğun doğru bir şekilde fermente olmasını sağlamaktır.
Bütün bu sürecin ardından, önceden kurutulmuş bağırsaklar ılık suda bekletilir ve bağırsakların genişlemesi sağlanır. Temiz su ile içi temizlenen bağırsaklar, doldurma işlemi için hazır hale getirilir.

Doldurma işlemi için hazır edilen bağırsakların işlemden önce temiz olması çok önemlidir. Eğer bağırsaklar yeterince temiz olmazsa, sucuğun çabucak bozulmasına veya küflenmesine sebebiyet verir. Bununla birlikte, sucuğun tadını da kötü yönde etkiler. Ahmet İpek, sucukların bağırsaklara doldurulması sürecinde hijyen kurallarına önem verir. Yetkililer, bu süreçte katı hijyen kurallarıyla hareket ederler.

Bağırsaklar doğru şekilde temizlendikten sonra, önceden hazırlanmış olan harç bağırsakların içerisine doldurulur. Bu işlem esnasında, dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri bağırsağın içerisinde hava kalmamasına dikkat edilmesidir. Eğer içeride hava boşlukları kalırsa, sucuk bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalır.

Bağırsaklara doldurulan sucuklar, iplere asılır ve yine Ahmet İpek’in özel dolaplarında bekletilir. Yaklaşık bir ay süren bu sürecin ardından, sucuklar sofralara konuk olmak üzere marketlere dağıtılır.

AYRICALIKLARIMIZ

AYRICALIKLARIMIZI KEŞFEDİN

Gelenekten geleceğe ulaşan yolculuğumuzda asırlık lezzetlerimiz Afyon Coğrafi işaretli Ahmet İpek ürünleri ile tanışmanın şimdi tam zamanı.

ASIRLIK LEZZET

ÜCRETSİZ KARGO

(1500,00 ve üzeri alışverişlerinizde)

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

İLETİŞİM

BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ

Soru, Görüş, İstek ve Önerileriniz İçin aşağıdaki formdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Ahmet İpek Sucukları

ÜYE GİRİŞİ

Ahmet İpek Sucukları
1500.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo

1500.00 TL ve üzeri Alışverişinizde
Ücretsiz Kargo

Ahmet İpek Sucukları

ŞİFRE TALEP ET