Ahmet İpek Sucukları
Fermente Sucuk Nedir?

Fermente Sucuk Nedir?

Fermente sucuk, şarküteri reyonlarında en popüler olan sucuk çeşitlerinden biridir. Kahvaltı sofralarında, tost ve yumurtada önemli bir eşlikçi olan fermente sucuk, pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Fermente sucuğun ne olduğu, sağlıklı olup olmadığı ise popülerliği açısından hakkında bilgi edinilmesi gereken önemli bir konudur. 

Fermente sucuk, işlem görmüş sucuktur. Fermantasyon işlemi ise bazı mikroorganizmaların çiğ etin içinde bulunan karbonhidratları dönüştürmesidir. Böylelikle, sucuğun pH değeri düşürülür ve bu da bağırsaklar ve sindirim sistemi için faydalı bir işlem olur. 

Aslında fermente işlemi için, insanlık tarihinin  en eski işlemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. İlkel toplumlarda insanlar, yiyeceklerini daha verimli şekillerde saklamak için fermantasyon yöntemini zamanla keşfetmişlerdir. Bu yöntemin bir işlem olarak görülmesi ve farkındalıkla yapılması ise yine çok eski tarihlere, 16.yüzyıla dayanmaktadır. 

Fermantasyon işlemi, yalnızca sucuk için yapılan bir işlem değildir. Yoğurt, peynir, ekmek, kefir, sosis, turşu, sirke ve ekmek gibi gün içerisinde çok fazla tükettiğimiz gıdalar da fermente gıdalar arasındadır. 

Fermente gıdaların sağlığa zararlı olduğu yönünde bazı görüşler oluşmuştur ancak fermantasyon yöntemi, sanıldığının aksine faydalı bir işlemdir. Bu konu üzerine yapılan bilimsel açıklamalar da bunu ispatlamıştır. 

Bilindiği üzere, sağlığımızın korunması için güçlü bir bağışıklık sistemine ihtiyaç duyarız. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durum ve zamanlarda, vücut savunmasız kalır ve hastalıklara daha kolay yakalanma riski taşır. Bu yüzden bağışıklık sistemimizi daima güçlü tutmak sağlığımız için oldukça önemlidir. 

Bağışıklık sisteminin önemli bir parçası, bağırsak florasıdır. Fermente edilmiş gıdalar, bu floradaki bakterileri artırır. Dolayısıyla, bağışıklık sistemini de güçlendirir. 

Fermente edilmiş gıdalar, floradaki bakterileri artırmanın yanı sıra, oradaki diğer bakterilerin dengede kalmasını da sağlar. Bu da fermente edilmiş gıdaların vücudu korumasının bir diğer sebebidir. 

Fermente edilmiş sucuğun faydalarına baktığımızda ise birçok faydasının olduğunu görmemiz mümkündür. Fermente sucuk kolay tüketilir ve lezzetlidir. Bunun dışında da pek çok fayda barındırır. İçerisinde A, B, B6, B12, E ve D vitaminleri vardır. Bu vitaminler vücudumuz için gerekli ve çok faydalı olan vitaminlerdir. Yine içerisinde bulundurduğu baharatlar da bağışıklık sistemini güçlendiren baharat çeşitleridir. Barındırdığı zengin probiyotik bağırsakları güçlendirir ve sindirimi rahatlatır. Ayrıca, hücre yenilenmesine katkı sağlar ve beyin fonksiyonlarını harekete geçirir.

Fermente sucuk, diğer sucukların pişirme yöntemleriyle pişirilir. Granit veya teflon tavada kısık ateşte kendi yağını bırakması beklenerek pişirilmesi tavsiye edilir. Kızaran sucuklara dilenen malzeme eklenerek farklı ve geleneksel tarifler ortaya çıkarılabilir. Fermente sucuk ayrıca, tost makinesinde pişirilmeye de uygundur. 

Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan sucuk, çoğu insan tarafından severek tüketilir. Her öğünde yenilebilir bir şeyi olması, onu çok tercih edilen bir ürün haline getirmiştir. Ancak, bir et ürünü olduğu için tüketirken hakkında bilgi sahibi olmakta yarar vardır. Ahmet İpek, sucuğun geleneğine ve lezzetine değer vererek sucuğun kalitesine sahip çıkar. Bu yüzden, sağlığınızı düşündüğünüz her an Ahmet İpek yanınızdadır. Ahmet İpek Sucukları ile sağlığınızı koruyup leziz yemekler hazırlayabilirsiniz. AYRICALIKLARIMIZ

AYRICALIKLARIMIZI KEŞFEDİN

Gelenekten geleceğe ulaşan yolculuğumuzda asırlık lezzetlerimiz Afyon Coğrafi işaretli Ahmet İpek ürünleri ile tanışmanın şimdi tam zamanı.

ASIRLIK LEZZET

ÜCRETSİZ KARGO

(1500,00 ve üzeri alışverişlerinizde)

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

İLETİŞİM

BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ

Soru, Görüş, İstek ve Önerileriniz İçin aşağıdaki formdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Ahmet İpek Sucukları

ÜYE GİRİŞİ

Ahmet İpek Sucukları
1500.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo

1500.00 TL ve üzeri Alışverişinizde
Ücretsiz Kargo

Ahmet İpek Sucukları

ŞİFRE TALEP ET