Ahmet İpek Sucukları
Sucuk Nasıl Saklanır?

Sucuk Nasıl Saklanır?

Sucuk, mutfağımızda ve kültürümüzde büyük ve önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden, yemeklerimizde sıklıkla tüketir ve sofralarımızdan eksik etmeyiz. Ancak, sucuk bir et ürünü olduğundan bozulma ve küflenmelere karşı dikkat edilmesi gereken bir yiyecektir. Aksi takdirde, gıda zehirlenmelerine kadar uzayan tehlikeli bir süreç yaşanabilir. Bu yazımızda, sizlere severek tükettiğimiz sucuğu nasıl daha iyi koşullarda saklayacağınıza dair birtakım ipuçları verdik. 

Sucuğun saklama koşullarına dikkat etmeden önce, önem verilmesi gereken ilk nokta sucuğu satın aldığınız anda başlar. Satın alacağınız sucuğu nasıl seçtiğiniz ve seçerken nelere dikkat ettiğiniz çok önemlidir. Sofralarımızın vazgeçilmezi, öğünlerimizin değerli eşlikçisi sucuğu satın alırken son tüketim tarihine mutlaka bakmalısınız. Eğer ürünün son kullanma tarihi geçmişse veya son kullanma tarihi sizin ürünü tüketeceğinizi tahmin ettiğiniz tarihlere uyum göstermiyorsa, ürünü kesinlikle satın almamalısınız. Son tüketim tarihi geçmiş ürünler zehirlenmelere yol açarken, son tüketim tarihi yaklaşmış ürünler de tehlike arz eder. 

Sucuğu satın alırken dikkat edeceğiniz ikinci şey, ürün paketinin mevcut durumudur. Eğer paket açılmış, patlamış veya şişmişse bu ürünü almayı tercih etmemelisiniz. Açık, şişkin veya patlak paketler, havayla temas etmesi sebebiyle risk barındırır. Havayla temas eden sucuk, küflenmeye ve bakteri oluşumuna konakçılık etmeye oldukça müsaittir. Bu durum, sağlığınız için tehlikeli olacaktır. 

Bu noktalara dikkat edip sucuğu satın aldıktan sonra, sıra onu nasıl muhafaza edeceğinize gelir. Gelin şimdi isterseniz, sucuğu nasıl saklayıp muhafaza edeceğinizden bahsedelim. 

Sucuğun muhafaza edilmesi söz konusu olduğunda, genellikle buzdolabında saklamak akıllara gelir. Hazır alınmış sucuğu saklamanın en doğru yöntemi buzdolabında muhafaza etmektir, tabii ki bunu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Eğer sucuğun paketi hiç açılmamışsa, üzerinde yazan son tüketim tarihine kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Fakat eğer sucuğun paketi açıldıysa ve kalan sucuğu güvenli bir şekilde muhafaza etmek istiyorsanız, sucuğu önce bir kağıt havluyla ardından ise streç filmle sarmalısınız. Böylece sucuğun hava ile doğrudan temasını engelleyecek ve bir süre boyunca buzdolabında bekletilmesine imkan tanıyacaksınız. 

Eğer elinizdeki sucuk miktarı fazla ise sucuğu derin dondurucuda tutarak veya kurutarak saklamanız da sucuğu en verimli şekilde kullanmanıza olanak sağlayacaktır. Gelin, isterseniz şimdi dondurma ve kurutma işlemlerinden bahsedelim: 

 

Sucuğu Derin Dondurucuda Saklamak:

Eğer elinizde fazla miktarda sucuk varsa ve tek seferde tüketemeyecekseniz, sucuğu derin dondurucuya kaldırıp ihtiyacınız oldukça çıkarmak oldukça mantıklı bir tüketim yöntemidir. Sucuğu parçalara bölüp buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucuya kaldırabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız sucukları 6 ay boyunca muhafaza edebilirsiniz. 

Parçalara böldüğünüz sucukların üzerine tarih yazmanız faydalı bir yöntem olacaktır. Böylece, sucukları derin dondurucuya kaldırdığınız günü kesin bir şekilde hatırlayabilir ve son tüketim tarihinizi buna göre ayarlayabilirsiniz. Sucuğu Kurutarak Saklamak:

Sucuk kurutma, elde o an tüketebileceğiniz sucuk miktarından fazla bir sucuk olduğu zaman oldukça akıllıca bir saklama yöntemidir. Bununla birlikte, taze sucuğa göre daha değişik bir tat elde etme imkanı sunar. Sucuk kurutma süreci, içerisinde bazı püf noktaları barındıran hassas bir süreçtir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. 

Kurutma işleminin ılık ve güneş almayan bir ortamda gerçekleştirilmesi gerekir. Bu uygun ortamda, sucuklar iplere asılır ve bekletilir. Eğer sucukları asacak için uygun yeriniz ve malzemeniz yoksa, gazete kağıtları üzerine de dizebilirsiniz. Gazete kağıdı, sucuğun içerisindeki nemi kısa sürede emecektir. Sucuğu kuruttuktan sonra, saklamak için mutlaka buzdolabını tercih etmelisiniz. AYRICALIKLARIMIZ

AYRICALIKLARIMIZI KEŞFEDİN

Gelenekten geleceğe ulaşan yolculuğumuzda asırlık lezzetlerimiz Afyon Coğrafi işaretli Ahmet İpek ürünleri ile tanışmanın şimdi tam zamanı.

ASIRLIK LEZZET

ÜCRETSİZ KARGO

(1500,00 ve üzeri alışverişlerinizde)

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

İLETİŞİM

BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ

Soru, Görüş, İstek ve Önerileriniz İçin aşağıdaki formdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Ahmet İpek Sucukları

ÜYE GİRİŞİ

Ahmet İpek Sucukları
1500.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo

1500.00 TL ve üzeri Alışverişinizde
Ücretsiz Kargo

Ahmet İpek Sucukları

ŞİFRE TALEP ET